To, že pravidelný pohyb udržuje kĺby pružné asi tušíte. Je však toho ešte oveľa viac, čo môžete urobiť pre svoje kĺby.
Kĺby sa oplatí rozmaznávať. Určite sa neprelaďte do nečinnosti. Práve pohyb je dôležitý preto, aby sa k nim dostali správne živiny. Na čo si dávať pozor, aby ste dôležité kĺby zbytočne nepreťažovali?
1. Pestrá a výživná
Kĺby potrebujú výživu z bežnej potravy. Nedostatok vitamínov, minerálov či stopových prvkov môže postupne viesť k rozpadu kĺbovej chrupavky. Vsaďte na vyváženú stravu. Vyskladajte ju z čerstvej zeleniny či ovocia. Vhodné s najmä tie, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C ako napríklad paprika, citrusové ovocie, jahody, ananás či kivi. Výborné sú mliečne výrobky a syry. Z mäsa sú vhodné najmä hydina a tučné morské ryby ako sleď, tuniak alebo makrela. Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii sladkostí či zákuskov a rýchlemu občerstveniu. Namiesto sladkostí chrumkajte orechy.
2. Musíte sa hýbať
Strava sama o sebe nestačí, aby sa živiny vstrebali do kĺbovej chrupavky, je nutný pohyb. Prostredníctvom neho sa presúvajú z krvi do kĺbového priestoru a odtiaľ so synoviálnou tekutinou do chrupavky. Pravidelný pohyb udržiava kĺby pružné. Šport má i ďalšiu dôležitú úlohu, posilňujú sa svaly, ktoré fungujú ako podporný systém pre kĺby. Čím sú svaly silnejšie, tým sú kĺby stabilnejšie.
3. Vystrite sa
Snažte sa držať vystretý chrbát. Vďaka správnemu držaniu tela sa vyhnete zbytočného svalovému napätiu a zaťažovaniu kĺbov. Aj táto maličkosť postačí, aby ste sa vyhli bolestivému, predčasnému opotrebovaniu kĺbov. Či už sedíte alebo sa prechádzate, vždy držte chrbát rovný.
4. Neprechoďte ťažkosti
Neignorujte zranenia. Liečiť treba aj vyvrtnutý členok. Ak poranenia prechodíte, môžete zmeniť zaťažovanie jednotlivých kĺbov a ťažkosti sa budú nabaľovať. Aj obyčajné vyvrtnutie si vyžaduje oddych a dôkladnú rekonvalescenciu. Platí to aj pre bolesti kolena. Pri chronických ťažkostiach sa môžu problémy vyšplhať až k bedrovým kĺbom.
5. Správna hmotnosť
Je to jednoduché, ak máte príliš vysokú hmotnosť, zaťažujete kĺby viac ako, keď si ju udržujete v nižších hodnotách. Trpia hlavne kĺby, ktoré sú nosné, teda členkové, kolenné alebo bedrové. Vyhnite sa veľkým výkyvom hmotnosti a udržte si ju na uzde.
Pred každou fyzickou aktivitou sa doprajte zahriatie. Pripravíte tak kĺby, ale i okolité šľachy na pohyb, čím znížite riziko zranenia. Na začiatku je vhodný takzvaný dynamický strečing. Sústreďte sa najmä na partie, ktoré budete najviac používať. Na záver nezabudnite na statický strečing. Aj tieto drobnosti vám pomôžu udržať kĺby vo forme.
7. Vhodná obuv
Topánky si vyberte podľa toho, akej aktivite sa budete venovať. V žabkách či v šľapkách sa nevyberte na poldňový výlet ani v tom najhorúcejšom lete. Dlhšia chôdza si vždy vyžaduje kvalitnú obuv, ktoré poskytne kĺbom oporu i ochranu. Rovnako sa vyvarujte dlhodobému športovaniu na tvrdých povrchoch. Akýkoľvek šport si vyžaduje správnu obuv, prispôsobte je aktivite i terénu. Ak si neviete vybrať, poraďte sa s trénerom alebo s personálom v športových obchodoch.